Dažnai sulaukdavome klientų klausimų, kodėl mūsų asortimente nėra taip visų mėgiamo torto „Napoleono“? Šiandien džiugiai pristatome pagal geriausias kulinarines tradicijas kurtą tortą, kurio gamyba prasidėjo ne kepykloje, o prie … knygų! Skaitydami toliau atrasite, kad „Napoleono“ istorija paini, atskirus epizodus savinasi prancūzai, italai ir rusai. Nėrėme beveik į detektyvines paieškas suprasti, kaip įstabusis tortas atsirado, keitėsi, kokius ypatingus ingredientus, gamybos technikas naudojo kepėjai prieš šimtą metų, ką mes galime pritaikyti moderniam, bet tradicijas gerbiančiam šiandienos žmogui.

Taip gimė mūsų „Napoleonas“ – geriausių kulinarinių tradicijų tęsinys.
Kaip mums pavyko viską suderinti? Pirmiausia, šis tortas unikalus sviestinės kapotos tešlos lakštais. Naudojame tik natūralų sviestą, didelė tešlos gamybos dalis vyksta rankomis, ilgai lankstome tešlą pertepant sviestu – taip atsiranda traškumas, trapumas, o patį tortą, kaip ir prieš šimtą metų, išduoda sviesto kvapas.
Prancūziškas prisilietimas – baltas Prancūzijoje gaminamas Vahlronos šokoladas. Skonio sodrumui šokolado dedame į specialų „Napoleono“ kremą, kuriuo pertepami lakštai. Itališkas potėpis – maskarponės sūris, suteikiantis kremui grietinėlės skonio intensyvumą, švelnumą. XIX a. pradžioje Rusijoje keptas tortas turėjo daugiau sluoksnių nei prancūziškasis pradininkas. Lietuva dar prieškario metais pamėgo aukštesnį tortą, mes išlaikome ir šią tradiciją.
Būtinai spanguolių sluoksnis. Natūrali spanguolių uogienė maloniai kontrastuoja su virtu grietininiu kremu. Tai privaloma uoga tikram „Napoleonui“, kurios negali pakeisti jokia kita miško ar sodo uoga.
Tikimės, kad mūsų „Napoleonas“ taps jums maloniu atradimu, papuoš jūsų šventinį stalą, sukurs džiugių akimirkų, o skonis pakvies leistis į neįtikėtinas torto istorijas.

Aistros dėl „Napoleono“ recepto ir vardo kilmės
Manote, kad daugelio mėgstamas „Napoleono“ tortas pavadintas žymiojo Prancūzijos imperatoriaus Napoleono Bonaparte‘o garbei? Turime jus nuvilti – kas pirmieji sukūrė šio konditerijos šedevro receptą, tarp rusų, italų ir prancūzų iki šiol tebevyksta ginčai.

Prancūziškoji
Kremu perteptas sluoksniuotos tešlos pyragas Prancūzijoje vadinamas Mille-feuille (liet. „tūkstantis sluoksnių“). Prancūzas Francois Pierre‘as de La Varenne‘as „Tūkstančio sluoksnių“ tortą aprašė savo knygoje „Prancūziška virtuvė“ dar 1651 m.
Konditeris Nicolas Appert‘as buvo ne tik konservų sumanytojas, bet ir „Napoleono“ pyragaičio kūrėjas. Nicolas pyragaitį sukūrė labai paprastai: paėmė senovinio karališko pyrago, vadinamo La galette des Rois, sluoksniuotos tešlos lakštus, pagardintus konjaku, pertepė juos paties išvirtu kremu ir supjaustė trikampiais. Jie priminė Napoleono Bonaparte‘o kepurę, tad pyragaičius pavadino „Napoleonu“. Nicolas Appert‘o „Napoleono“ pyragaičiai yra sumažinta trapaus kreminio deserto Mille-feuille atmaina. Šiandien „Napoleono“ tortas vienas mėgstamiausių Prancūzijoje.

Rusiškoji
Prieš daugelį metų rusai pasisavino jo receptą ir pavadino „Napoleono“ pyragu.
Sugalvojo ir garsiojo torto kilmės istoriją, kad būtų susijusi su Prancūzijos imperatoriumi. Jų teigimu, pirmą kartą „Napoleonas“ buvo iškeptas 1912 m., minint pergalės prieš Napoleono armiją šimtmetį. Kepinys buvo trikampio formos, todėl įžvelgta asociacijų su Prancūzijos imperatoriaus skrybėle ir pavadinta „Napoleonu“. Iki šių dienų „Napoleono“ tortas vienas populiariausių desertų Rusijoje.

Itališkoji
Karštakošiai italai įsitikinę: garsiojo deserto kilmė nesusijusi su Prancūzijos imperatoriumi Napoleonu, jo šaknys siekia senąją Italijos kulinarijos istoriją. Jų teigimu, originalus deserto pavadinimas kilęs iš prancūziško termino Neapolitan, apibūdinančio Italijos miestą Neapolį, kur jau daug amžių gaminami sluoksniuoti pyragai. Italai įsitikinę, kad šis desertas galėjo prarasti ryšį su Neapoliu, nes jo pavadinimas labai panašus į Prancūzijos imperatoriaus vardą.
Napoleonas Bonaparte‘as paliko labai ryškią žymę istorijos knygose, todėl gali būti, kad būtent dėl to jo vardas siejamas su šiuo neapoliečių desertu, o tikroji skanėsto kilmė pamiršta.

(istorija parengta pagal Žmonės.lt, 15min.lt, užsienio portalų informaciją)